Marianas Rest, Aeonian Sorrow, Wooden Veins, Ceremony in Sound Dog, Breda – 19 april 2026
“Marianas Rest is een band die we erg bewonderen en dit live op een eigen, vrij ingetogen manier, heeft waargemaakt.””
Met het vijfde studioalbum ‘The Bereaved’ leverde de Finse doom/death/gothic metal band Marianas Rest een knaller af die hoog in mijn jaarlijst van 2026 zal eindigen. Een werkstuk vol adembenemende melancholie zonder weerga! Bovendien brachten zij ook nog Aeonian Sorrow, Wooden Veins en Ceremony mee, zodat een dagje duistere doom metal verzekerd was onder het lentezonnetje.
13 mei 2026 I Tekst en fotografie: Vera Matthijssens
Het is vandaag een matineeconcert. Dat betekent dat de deuren om half drie zouden openen en het concert omstreeks zeven uur ’s avonds gedaan zou zijn. We maakten al eerder zulke matinees mee, maar toch is het vreemd om zo vroeg op pad te zijn naar een concert. Het is een stralende zondagmiddag onder de warme lentezon. Wanneer we omstreeks half drie het industrieterrein ten noorden van Breda oprijden, staat er al een lange rij gegadigden te keuvelen, maar het zal nog drie kwartier duren eer de deuren daadwerkelijk openen. Uiteindelijk werd de planning een uur later voor alles, maar dat vonden we helemaal niet vervelend.
Een Nederlandse band mag de spits afbijten. Dat is Ceremony, een outfit die tegen death en black metal aanschurkt en tot nu toe drie albums uitbracht. We konden ons niet van de indruk ontdoen dat dit uur het podium op met corpsepaint en al voor hen ook een beetje onwennig aanvoelde. Het halve uurtje speeltijd werd voornamelijk gevuld met recent materiaal uit ‘Solitary Bleed’.
Wooden Veins hadden we een paar jaar geleden al eens bekeken op een doom gebeuren (Darken The Moon 2024). Ze komen uit Chili, maar wonen nu in Berlijn en hun muziek is niet zo heel zwaar. Ik zou het eerder melancholieke rock noemen, met meestal klare zang van Javier Cerda. Blikvanger van de band is gitarist Juan Escobar die we nog kennen van Mar De Grises, één van de weinige Chileense bands die een beetje tot in Europa naam gemaakt hebben. Met ‘In Finitude’ (2021) en ‘Imploding Waves’ (2023) heeft het vijftal twee albums om een setlist samen te stellen en daarvan onthouden we de nieuwe single die juist uitgebracht was (‘Ocean Of Storms’) en ‘Empty Arcs’.
Vervolgens was het tijd voor de bands waar we voor gekomen zijn. Als eerste Aeonian Sorrow met als middelpunt de gotisch uitgedoste zangeres Gogo Melone. Afkomstig uit Griekenland, maar nu al een hele poos residerende in Finland. Zo te merken heeft zij een veelkoppige (Finse) band rond zich verzameld. We leerden haar kennen met Clouds (ook weer een doom collectief) en ze is ook een begenadigd artwork artiest. Zingen kan ze dus ook en dat doet ze prima. Hierbij wordt Gogo bijgestaan door de mannelijke vocalist Joel Notkonen voor de contrasterende harsh vocalen. Men heeft een chronologische volgorde gehandhaafd in de setlist. Na de intro weerklinkt dan ook ‘Forever Misery’ uit het debuutalbum ‘Into The Eternity A Moment We Are’ (2018), gevolgd door ‘My Solitude’ uit de eerste EP. Het zijn zonder uitzondering lange nummers in zware doom/death/gothic metal stijl. Dat geldt ook voor de recentere tracks. Men heeft met ‘The Voices’ zelfs een nieuw nummer gespeeld dat we nog nooit gehoord hadden. De band timmert dus aardig aan de weg en maakte een goede beurt.
Setlist:
Intro
Forever Misery
My Solitude
Harbinger Of Ruin
Ashes And Death
The Voices
Mist Of Oblivion
De beste prestatie kwam, zoals verwacht, van Marianas Rest. Wat een magie straalde er ineens van het podium! Dat is niet moeilijk als je kan van start gaan met een beklijvende track als ‘Thank You For The Dance’. Het is een begrafenisritueel dat we bijwonen, met betoverende huilende klanken en enorm veel sfeer. Ook de opener van ‘The Bereaved’ trouwens. Als tegenwicht werd het gevolgd door het vlotte ‘Rat In The Wall’. Het eerste blok muziek van ‘The Bereaved’ wordt verder gezet met ‘Again Into TheNight’ en ‘Divided’. Acht van de tien songs komen vanavond uit het nieuwe album en daar zijn we verheugd om. Ten eerste is Marianas Rest een jonge band in volle expansie, en ten tweede ligt ons dit nog vers in het geheugen. Het is toch altijd prettiger wanneer songs je bekend in de oren klinken. De band is vandaag herleid tot kwintet, want toetsenist Aapo Koivisto is er niet bij op deze ‘Spring Of Doom – European Tour 2026’ en dat is ergens logisch, want hij speelt ook in Omnium Gatherum en dat is ook een erg actieve Finse band. De band laat zonder veel beweeglijkheid de songs vlotjes volgen op elkaar. Van ‘Fata Mprgana’ krijgen we ‘Glow From The Edge’ te horen en van ‘Auer’ volgt ‘Light Reveals Our Wounds’. We hebben echter nog enkele nieuwe prijsbeesten tegoed. De single ‘The Colour Of You’ moet zowat de meest pakkende track van dit album zijn en daar geniet iedereen dan ook van met volle teugen. ‘Diamonds In The Rough’ en ‘Pity The Living’ completeren de set van een band die we erg bewonderen en dit live op een eigen, vrij ingetogen manier, heeft waargemaakt.
Setlist:
Thank You For The Dance
Rat In The Wall
Again Into The Night
Divided
Glow From The Edge
Light Reveals Our Wounds
Burden
The Colour Of You
Diamonds In The Rough
Pity The Living





