Lords of Metal
Arrow Lords of Metal
© Erik Boter

Phil Campbell 1961 – 2026 – een necrologie

 

“Door het achterblijven van de muziek blijven de heren toch deel uitmaken van het dagelijkse leven van hele legers hardrock- en metalfans “

Erik Boter Ι 17 maart 2026

Het moet ergens in 1984 zijn geweest. De VPRO zond op zondagavond de BBC comedyserie ‘The Young Ones’ uit, waarin in elke aflevering een band optrad. Het was in de aflevering ‘Bambi’ dat Motörhead optrad in de huiskamer van de studenten (P)Rick, Neil, Mike en Vyvyan. “Ace Of Spades” was het nummer dat ten gehore werd gebracht en het was de eerste keer dat ik de twee nieuwe Motörhead gitaristen Würzel en de van Persian Risk afkomstige Phil Campbell aan weerszijden van Lemmy aan het werk zag. De regisseur kende het nummer ‘Ace Of Spades’ blijkbaar niet, want de bij de gitaarsolo’s werd consequent de verkeerde gitarist in beeld gebracht, kan ik me nog goed herinneren. Of zou dat een geintje geweest zijn?

Vorig jaar zag ik Welshman Campbell voor het laatst aan het werk op het Into The Grave Festival in Leeuwarden. Niets wees er overigens op dat het wel eens de laatste keer kon zijn. Hij speelde met zijn Bastard Sons een geweldige set Motörhead klassiekers en het was één groot feest. Met opener ‘Iron Fist’ stond de parkeerplaats meteen op zijn kop. Veel voor de hand liggende hits kwamen voorbij maar vooral ‘Orgasmatron’, ‘(We Are) The Roadcrew’ en ‘Going To Brazil’ bleven achteraf nog het meeste hangen.

In de tussenliggende 41 (!) jaar was bracht Campbell met Motörhead en na die tijd ook solo (‘Old Lions Still Roar’ uit 2019) en met Phil Campbell & The Bastard Sons een beste hoeveelheid platen uit. Vooral in zijn eerste periode met Motörhead zitten daar klassiekers tussen: ‘Orgasmatron’ (1986), Rock ‘n’ Roll (1987) en ‘1916’ (1991) maken nog steeds regelmatig rondjes op mijn draaitafel. Later werd het in mijn oren allemaal wat minder maar toch hebben tracks als het heerlijk tegendraadse ‘Over Your Shoulder’ (van ‘Sacrifice’ uit 1995) en ‘God Was Never On Your Side’ (van ‘Kiss Of Death’ uit 2006) voor mij nog immer eeuwigheidswaarde.

We leefden al met de gedachte dat de klassieke Motörhead line-up Kilmister/Clarke/Taylor in zijn geheel niet meer leeft. Met het heengaan van Phil Campbell is nu ook de line-up Kilmister/Würzel/Campbell/Taylor volledig van de aardbodem verdwenen. Vreemd, maar waar. Door het achterblijven van de muziek blijven de heren toch deel uitmaken van het dagelijkse leven van hele legers hardrock- en metalfans. Gelukkig maar.

Philip Anthony Campbell. Ook wel Wizzö, ook wel Zööm. Geboren op 7 mei 1961 in Pontypridd, Wales. Op 13 maart 2026 aldaar overleden. De 65 net niet gehaald. Het is een fuckin’ shame. Rest in peace. En doe Lemmy de groeten.

Phill-Lemmy-Mikkey

Social media